TAŞIYICI ANNELİK

Taşıyıcı Annelik Nedir?

Taşıyıcı annelik  bebek sahibi olmak isteyen hastaların kendi yumurta ve sperm hücreleri kullanılarak yapılan tüp bebek uygulamasında elde edilen embriyoların,  sağlıklı ve doğurgan bir başka kadının rahmine transfer edilmesi yöntemidir. Dünyaya gelecek bebek genetik olarak ebeveyinlerin genetik yapısını taşır. Taşıyıcı Anne sadece bebeği taşıyan ve doğuran kişidir.

Taşıyıcı Annelik Kimlere Uygulanır?

• Doğuştan rahmi olmayan kadınlara
• Zorunlu ameliyat nedeniyle rahmi alınmış olan kadınlara (tümör, miyom, kanser vb.)
• Art arda düşük yapan kadınlara
• Rahmi gebeliği kaldıramayan kadınlara
• Ashermann sendromu (rahim olsa da gebelik taşımaya uygun olmayan kadınlarda)
• Kadının gebe kalmasının ve doğum yapmasının riskli olduğu durumlarda (kalp ve akciğer ile ilgili ciddi rahatsızlığı olan kadınlar, yaşamsal risk oluşturabilecek olan pıhtılaşma bozukluğuna sahip olan kadınlar) .
• Doğumsal bir anomolisi olanlar
• Eşcinsel çiftler
• Sosyal nedenlerle doğum yapmak istemeyen kadınlar

Kimler Taşıyıcı Anne Olabilir?

• Genç ve sağlıklı olan kadınlar
• Bulaşıcı herhangi bir hastalığı olmayan kadınlar
• Alkol-sigara kullanımı ve ilaç-madde bağımlılığı olmayan kadınlar
• Daha önceden sağlıklı doğum yapmış kadınlar
• Önceki gebeliklerinde gebeliğe bağlı diyabet ve  pre-eklampsi hikayesi olmayan kadınlar
• Sosyal yaşantısı ve psikolojik durumu taşıyıcı annelik için uygun olan kadınlar
• Kronik bir hastalığı olmayan  kadınlar (diyabet, hipertansiyon vs.)
• Çok zayıf ya da obez olmayan kadınlar (Beden Kitle Endeksinin normal standartlarda olması)

Süreç Nasıl Başlar ve Biyolojik Aile Nasıl Hazırlanır?

Taşıyıcı annelik yönteminde ilk adım; bu işleme ihtiyaç duyan çiftin merkezimize başvurarak ön testlerinin yapılması ile başlar.

Ardından biyolojik annenin ortalama 10-12 gün süren tüp bebek tedavisiyle yumurta hazırlık aşamasına geçilir.

Yumurtaların hazırlığının tamamlanması ile yumurta toplama işlemi Gürcistan’daki merkezimizde gerçekleştirilir. Aynı gün baba adayından alınan sperm ile labaratuvarda döllendirilir ve elde edilen embiyolar taşıyıcı anneye transfer edilir.

Bu yöntemle doğan bebekler kendi anne ve babasının genetiğini taşırlar, yani bebeğin biyolojik anne ve babasıdırlar. Bebek taşıyıcı anneden hiçbir gen almaz.

Yumurtalığın & spermin olmaması, yumurta & sperm kalitesizliği, yumurta sayısında azalma, genetik problemler vb. durumlarda taşıyıcı annelik işlemine ek olarak yumurta ve sperm donasyonu yapılabilmektedir.. Bu işlemde donorden tüp bebek yöntemiyle elde edilen yumurtalar baba adayının spermi ile döllenip oluşan embriyolar uygun zamanda taşıyıcı anneye transfer edilir.

Taşıyıcı Anne Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle taşıyıcı anne adayının gebeliğe hazır olup olmadığını değerlendirmek için rutin kan testleri ve jinekolojik muayenenin yanı sıra psikolojik test ve mülakatlar yapılarak uzman kişilerce değerlendirilir.

Tedavi sürecine taşıyıcı annenin adet kanamasının 2. veya 3. günü başlanır. Bu süreçte gerekli ilaçlarla taşıyıcı annenin rahmi transfer edilecek embriyolar için uygun hale getirilir. Uygulanan bu hazırlık süreci doktor gözetiminde 17-20 gün sürmektedir. Rahim hazırlığı tamamlandığında önceden işlemi yapılıp dondurulmuş embriyo varsa işlem bu embriyolarla yapılır. Eğer dondurulmuş embriyo yoksa çiftin tüp bebek tedavisi ile taşıyıcı annenin rahim hazırlığı senkronize edilip transfer taze embriyolar ile yapılır.

Taşıyıcı Annelikte Yasal İşlemler ve Prosedürler

Kıbrıs’ta yasal mevzuat eksikliği nedeniyle tüp bebek, taşıyıcı anne ile sözleşme ve doğum prosedürleri Gürcistan’da yapılmaktadır.

Tedaviye başlamadan önce, taraflar arasında tüm yasal haklar ve düzenlemeleri içeren bir kontrat hazırlanır ve imzalanır. Bu kontrat, bebeğin tüm velayet haklarını bebeği sahiplenecek olan biyolojik aileye vermek amacı ile yapılmaktadır.

Yasal işlemler ve prosedürler yerine getirilerek taşıyıcı anne doğum yaptıktan sonra doğacak olan bebek tamamı ile çifte ait olur ve taşıyıcı anne bebek üzerinde hak talep edemez. Buna ek olarak doğum sertifikasında anne olarak genetik annenin adı, baba olarak da genetik babasının adı yazılmaktadır.

Yasal gerekliliklerin yerine getirilmesi ve bu işleme başvuran çiftin haklarını korumak amacı ile taşıyıcı annelik konusunda uzman olan avukatlar ile kontart yapılmaktadır.

Bu işlemi bekar erkekler de bebek sahibi olmak için prosedürlere uygun olarak yaptırabilirler.

Süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurun, sizi arayalım.