Yumurta Donasyonu, Sperm Donasyonu, Sperm Nakli, Cinsiyet Seçimi için Girit Tüp Bebek Merkezi.

Türk Aileler Taşıyıcı Anne Bulmak İçin Girit'e Gidiyorlar - Kadinmagazin.net

Taşıyıcı annelik yoluyla çocuk sahibi olan Türk çiftlerin sayısı giderek artıyor. Dr. Murat Vural, ülkemizde bu uygulama yasak olduğu için Türk ailelerin Girit’e akın ettiklerini dile getiriyor…..
 
Taşıyıcı annelik Türkiye’de yasak, günah ve ayıp olarak etiketlense de; dünyanın pek çok ülkesinde aileler başkasının rahmini kiralayarak bebek sahibi oluyor. Bununla ilgili yasal düzenlemeler, devlet tarafından kontrol ediliyor. Aileler haklarını biliyor ve taşıyıcı kadınlarla sözleşme imzalayabiliyor. Kontratı bozan taraf, hukuki olarak sorumlu tutulabiliyor. Türkiye’de yasak olan taşıyıcı annelik, Türkiye’nin hemen yanı başındaki Girit’te serbest. Girit Tüp Bebek Merkezi Türkiye Koordinatörü Dr. Murat Vural, taşıyıcı annelik yoluyla anne-baba olmak isteyen pek çok çiftin her yıl Girit’e gittiğini söylüyor. Transfer işlemlerini burada gerçekleştiren aileler daha sonra Türkiye’ye dönüp gözlerden uzakta, kendi aralarında yaptıkları sözleşmeye uygun olarak dokuz ay geçiriyor. Taşıyıcı annelik için aileleri Türkiye’den Girit’e yönlendiren Dr. Murat Vural, bu konudaki sorularımızı yanıtladı:

ALTI YILDIR YAYGIN!

* Taşıyıcı annelik Türkiye’de yasak. Türkiye’ye en yakın nerelerde yapılabiliyor?

Kıbrıs’ta da taşıyıcı annelik yoluyla anne-baba olmak yasak olduğu için Türk aileler en yakındaki yer olarak Girit’i tercih ediyorlar.

* Taşıyıcı annelik yardımıyla anne-baba olan çok Türk var mı?

Var. Son beş-altı yıldır pek çok aile taşıyıcı anne bulmak için Girit’teki Tüp Bebek Merkezi’ne gitti. Ancak burada yalnızca ailelerin transferleri yapılıyor, sonrasına pek karışılmıyor.

* Taşıyıcı anneyi aileler mi buluyor, merkezler mi?

Aileler buluyor. Girit’te yalnızca işlemler yapılıyor. Yani anneden ve babadan alınan yumurta ve sperm hücreleri, laboratuvarda embiriyo oluşturulduktan sonra taşıyıcı anneye konuluyor. Ama öncesine ve gerisine karışılmıyor. Taşıyıcı anne bulmak büyük bir sorumluluk. Hiçbir merkez kolay kolay bu sorumluluğun altına girmez. O, tamamen ailelerin kendi tercihlerine bağlı olarak bulunuyor.

ARAYA GİRMİYORUZ

* Siz, Girit’e tüp bebek turu düzenliyorsunuz. Size ‘Ben taşıyıcı anne olmak istiyorum’ ya da ‘Ben taşıyıcı anne bulmak istiyorum’ diye başvuranlar var mı? Onları biraraya getiriyor musunuz? En azından telefonlarını birbirlerine veriyor musunuz?

Aslında iki türlü de başvuranlar çok oluyor. Ama bu, çok büyük sorumluluk isteyen bir iş. Ben asla araya girmem. Hatta aynı anda arasalar bile, bu konuda bir yönlendirme yapamam. Çünkü hem Türkiye’de yasak, hem de aileler için kolay bir karar değil. Tüm yolu kendilerinin bulması gerekir. Aracılık işine girersek, bu konuda yaşamaları olası olan tüm sorunları üstlenmek gerekir.

Taşıyıcı olmak isteyen anneler, Girit’te muayeneden geçiriliyor mu? Hastalık taşıyıp taşımadıklarının anlaşılması için testlerden geçiriliyorlar mı?

Merkez böyle bir test yapmıyor ama aileleri uyarıyor. Onlardan bulaşıcı hastalık risklerine karşı merkeze gelmeden önce her türlü incelemeden geçmelerini istiyoruz. Çünkü taşıyıcı annenin bir hastalığı bebeğe de geçebilir.

KONTRAT ÖNEMLİ!

* Ailelere başka önerileriniz de oluyor mu?

İyi bir avukatla hukuki olarak bu işi bağlayıcı hale getirmelerini öneriyoruz. Onun dışında yönlendirme yapmıyoruz. Kontratı taşıyıcı anneliğin serbest olduğu bir ülkede, mesela ABD‘de yapabilirler.
Akrabalar tercih ediliyor

Türk aileler, kendi akrabalarını mı, yoksa hiç tanımadıkları birtakım kişileri mi taşıyıcı anne olarak kullanmayı tercih ediyor?

Gözlemlediğim kadarıyla, öncelikle yakın çevrelerinden bir taşıyıcı anne bulmaya çalışıyorlar. Sonuçta, aile içinde bu tip durumların algılanması çok daha kolay oluyor. Mesela bizim, kardeşinin çocuğunu taşımak için Girit’e götürdüğümüz bir aile oldu. Başarılı bir süreç geçirdiler. Şu anda o ailenin çok sağlıklı bir çocuğu var.
Eğitimli ve birbirlerine bağlı çiftlerin tercihi!

En çok kimler taşıyıcı annelik talebinde bulunuyor?

Yumurtalıklarında herhangi bir sorun olmamasına rağmen çeşitli nedenlerle rahmi olmayanlar ya da sürekli düşük yapan kadınlar talep ediyor. Anne, baba ve taşıyıcı anne, bize birlikte geliyor. Operasyon beş-altı günde bitiyor.

SÜRECE KATLANMAK ZOR!

* Kimler taşıyıcı anne oluyor?

Herhangi bir yaş sınırı yok. 20-35 yaş arasındaki her sağlıklı kadın, taşıyıcı anne olabilir. Önemli olan üreme gücü değil, rahmin yeterli olmasıdır. Bir keresinde merkezimize Anadolu’dan bir çift geldi. Kadının doğuştan rahmi yoktu. Türk bir taşıyıcı bulup, anne-baba oldular. Şimdi, son derece sağlıklı bir çocukları var.

* Baba adayları bu uygulamaya nasıl yaklaşıyor?

Erkek için herhangi bir sorun yok. O, soyunu sürdürebiliyor ve eşinden bebek sahibi olabiliyor. Sadece eşi hamileliği yaşayamıyor o kadar. Zaten genelde taşıyıcı annelik yolunu seçen çiftler birbirine çok bağlıdırlar. Bu sürece çift olarak katlanmak ve ayıp, günah ya da yasak kavramlarına karşı bu yolla anne-baba olmaya karar vermek atılması çok kolay bir adım değildir. Genellikle, eğitim düzeyi yüksek çiftler bu yöntemi tercih ediyor.
DNA testine göre çocuk yumurtayı veren annenin!

Taşıyıcı anne istemezse, doğan çocuğu vermeyebilir mi?

Bilmiyorum çünkü ailelerin çoğu ile daha sonra diyaloğumuz kopuyor. Hayatlarının nasıl devam ettiğini inceleyemiyoruz. Girit’te yalnızca operasyon yapılıyor ve hamilelik gerçekleşiyor. Bu konuda bilgimiz yok. Taşıyıcı annenin çocuğa bağlanması mümkün. Ama çocuk yumurtayı verenindir. Bu da; DNA testinde yüzde 100 belli olur.

* Taşıyıcı annenin doğurduğu bir bebek, nasıl yumurtayı veren annenin nüfusuna kaydedilebiliyor?
Biz, ona da karışmıyoruz. Türkiye’de yasak olduğu için aileler muhtemelen zorlanıyorlardır. Annenin evde doğum yapmış gibi gösterilmesi gerekiyor. Bunlar aile için son derece yıpratıcı süreçler. Ama insanlardaki anne-baba olma arzusu, bütün bu zorlukların aşılmasını sağlıyor.
Bedavaya taşıyan da var 40 bin dolar ücret alan da!

Profesyonel olarak taşıyıcı annelik yapanlar var mı?

Türkiye’de bu konuda bir girişim yok. Ama konu annelikse, bir kadın dünyanın neresinde olursa olsun her imkana ulaşmak istiyor. Mesela Bir Türk aile Amerika‘da yaşayan bir Türk kadını taşıyıcı anne olarak bulmuştu. Doğurduktan sonra çocuğu aldılar çünkü Amerika’da anlaşma yapmışlardı. Kaliforniya’da hukuki olarak sözleşme yapılabiliyor, kontratın hukuki geçerliliği var. Sonra bize Girit’e taşıyıcı anne ile gitmek isteyen başka bir aile başvurdu. Yanlarında yine aynı taşıyıcı kadın vardı.

Taşıyıcı anneler için üst üste doğum yapmak sakıncalı değil mi?

Amerika’nın bazı bölgelerinde bu işin pazarı oluşmuş durumda. Daha önce taşıyıcı annelik yapmış kadınlar daha fazla tercih ediliyor. İlk kez taşıyıcı annelik yaparken 10 bin dolar ücret alan kadınlar, ikinci ya da üçüncü kez yaptıklarında ücretleri 30-40 bin dolara çıkıyor. Sadece vicdani olarak bir kadını anne yapabilmek için taşıyıcı annelik yapanlar da var. Onlar genelde, hamilelik döneminde düzenli beslenmek için gider masraflarını alıyor.Tv Programları Videoları

Dr. Murat Vural'ın Taşıyıcı Annelik ve Yumurta Nakli, Sperm Nakli konularıyla alakalı olarak katılmış olduğu Tv Programlarını izlemek için BURAYA tıklayabilir, video galerimize göz atabilir, Taşıyıcı Annelik, Yumurta Nakli, Sperm Nakli konularında aklınıza takılan bir çok soruya cevap bulabilirsiniz.

Videoları İzlemek İçik Tıklayınız >>
 
 

Bu web sitesinin tasarım - yazılım ve SEO hizmeti MedyaBAF tarafından sağlanmaktadır.