Yumurta Donasyonu, Sperm Donasyonu, Sperm Nakli, Cinsiyet Seçimi için Girit Tüp Bebek Merkezi.

Yumurta Bağışı İçin Yasal Ülkeleri Tercih Edenler Suç İşlemiş Olmazlar - Ayseninikizleri.com

Girit Tüp Merkezi Türkiye Koordinatörü Dr.Murat Varol’un meslaktaşlarını bilgilendirmek üzere yazdığı mektup elime geçti.Satırı satırına sizinle paylaşıyorum.

Değerli meslektaşlarım; Dün akşam NTV’de saat 20.00’da canlı yayında ‘Günlerin Getirdiği’ programında 6 mart 2010 tarihinde yürürlüğe giren yeni ÜYTE yasası kapsamında son günlerde yazılı ve görsel basında sıklıkla yer alan sperm ve yumurta donasyonuna getirilen kısıtlamalar,tedavi için yurt dışına gidecek hastalara getirilecek olası cezai müeyideler tartışılmıştır.Programa Girit Tüp Merkezi’ni temsilen ben,Marmara Üniversitesi Hukuk fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Özlem Yenerer Çakmut ve Ankara’dan Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Doç.Dr.İrfan Şencan katılmışlardır.
Yürürlüğe giren yönetmenliğe göre sperm ve yumurta donasyonu için yurtdışına gidenlerin suçlu sayılabileceği konusunda basında yer alan iddiaları ceza hukuku açısından değerlendiren Doç.Dr.Özlem Yenerer Çakmut’un görüşleri özetle şöyledir.

1- Türk ceza hukukunda da,dünyada evrensel olarak kabul edilen bir ceza hukuku prensbi olan “MÜLKİLİK SİSTEMİ” geçerlidir.Mülkilik sisteminde ise;”suçun işlendiği yer”kriteri esastır.Yani Mülkilik sistemine göre BİR FİİLİN SUÇ OLARAK NİTELENEBİLMESİ İÇİN,O FİİLİN İŞLENDİĞİ YER KANUNU TARAFINDAN AÇIKÇA “SUÇ”OLARAK DÜZENLENMESİ GEREKİR.
Mesela,tüp bebek işleminin gerçekleştirildiği yer olan Yunanistan!a bağlı Girit kanuna göre,bu işlemin yapılması bir suç değil,aksine hukuka uygun bir işlemdir.
Yurtdışında işlenen ve işlendiği yer kanuna göre suç olmayan bir fiilden dolayı ise,Türkiye’de Türk hukukuna dayanarak işlem yapılamaz.Ancak hastalar yönetmenliklerinde donasyon işleminin T.C vatandaşlarına yasak olduğu bir ülkede ki merkeze giderlerse (İtalya,Kuzey Kıbrıs,Almanya) o zamn suç fiil gerçekleşir.

2- Çünkü ,Türk Ceza Kanunu’nun 11.maddesine göre “yurtdışında işlenen suç nedeniyle bir Türk vatandaşı hakkında kovuşturma yapılabilmesi için”diğer şartların yanı sıra,işlenen fiilin,FİİLİN İŞLENDİĞİ YER KANUNUNA GÖRE DE SUÇ OLUŞTURMASI GEREKİR.

3- Şu halde,işlendiği yer kanununa göre suç oluşturmayan bir fiilden dolayı,ne tüp bebek işlemini yaptırmak üzere Girit’teki veya benzer bir ülkede ki sağlık merkezine giden Türk vatandaşı çiftler hakkında ne de onlara iştirak ettiği gerekçesiyle onların seyahat işlemlerini yapan seyahat acentası hakkında TÜRKİYE’DE BİR CEZA DAVASI AÇILAMAZ VE CEZA VERİLEMEZ.

Bilgilerinize arz ederim.
Dr.Murat VURAL
Girit Tüp Bebek Merkezi Türkiye Koordinatörü
MV Turizm & OrganizasyonTv Programları Videoları

Dr. Murat Vural'ın Taşıyıcı Annelik ve Yumurta Nakli, Sperm Nakli konularıyla alakalı olarak katılmış olduğu Tv Programlarını izlemek için BURAYA tıklayabilir, video galerimize göz atabilir, Taşıyıcı Annelik, Yumurta Nakli, Sperm Nakli konularında aklınıza takılan bir çok soruya cevap bulabilirsiniz.

Videoları İzlemek İçik Tıklayınız >>
 
 

Bu web sitesinin tasarım - yazılım ve SEO hizmeti MedyaBAF tarafından sağlanmaktadır.