Yumurta Donasyonu, Sperm Donasyonu, Sperm Nakli, Cinsiyet Seçimi için Girit Tüp Bebek Merkezi.

Yılda 400 Çift Tüp Bebek Sahibi Olmaya Gidiyor! - Vatan Gazetesi

Türkiye'de yasalar çocuğu olmayan çiftlerin başkalarının sperm ve yumurtaları ile çocuk sahibi olmasına izin vermiyor. Ama ilk kez bir doktor tarafından, yurtdışında bu yöntemle çocuk sahibi olmak isteyenler için bir acenta kuruldu: MV Turizm. Çocuk sahibi olamayan çiftler, sperm veya yumurta almak için artık buraya başvuruyor. Uygun sperm ve yumurta bulununca aile belirlenen günde acenta tarafından Girit'teki özel bir hastanenin merkezine gönderiliyor. MV Turizmin sahibi Dr. Murat Vural, sistemin Türkiye'de de yasallaştırılmasını istiyor. Yaklaşık 1.5 yıldır Türkiye'den yurtdışına çocuk sahibi olmak isteyen çiftleri gönderen Dr. Vural, VATAN'ın sorularını yanıtladı:

* Bu işe nasıl başladınız?
- MV, aslında bir turizm seyahat acentesi. Ulusal tıp kongreleri ve firma toplantıları düzenliyoruz. Doktor olmam nedeniyle insanlar bana ulaştılar.

* Size gelen çiftlere nasıl yardımcı oluyorsunuz?
- Tur şirketine gider gibi geliyorlar. Otel, doktor, uçak, vize işlemlerini biz tamamlıyoruz. Asıl görevimiz doğru zamanda gidecekleri yerde olmalarını sağlamak. Diyelim ki yumurta alınacak. Döllenme işleminin zamanı çok önemli. Hasta tıbbi olarak hazır olacak ki bir işe yarasın. Yoksa yurtdışına gitmesinin de bir anlamı yok.

* Ne tür bir ön hazırlık yapılıyor?
- Hastanın kan grubu, saç rengi, göz rengi gibi karakteristik özellikleri yurtdışındaki merkeze bildiriliyor. Uygun sperm veya yumurta bulunduğunda bize haber veriliyor.

* Nerelere gönderiyorsunuz hastaları?
- Girit'teki bir merkeze.

* Şimdiye kadar kaç kişiyi yurtdışına gönderdiniz?
- Yılda 400 çift Türkiye'den gidiyor. 250'sini biz götürüyoruz.

* Sperm ve yumurtalar nereden alınıyor?
- Donörü Girit'teki merkez buluyor. Spermler Danimarka'dan geliyor. Donörler, yaşları 18-30 arasında değişen, bu işlem için gerekli testlerden geçmiş, sağlıklı, entellektüel düzeyi uygun insanlar. Kimi bağışlıyor kimi bu işlem için para alıyor.

* Türk erkekleri bu kararı verirken zorlanmıyor mu?
- Hayır, hasta o noktaya gelmişse kararını vermiş oluyor zaten. Ama kadınlar için daha kolay tabii. Bebeği karnında hissediyor, o dakikadan sonra da kimin yumurtası olduğunun pek bir önemi kalmıyor doğrusu.

Akdenizli sperm ve yumurtasını Türkler'e veriliyor

* Kimler tercih ediyor Girit'teki merkezi?
- Yüzde 30'u erkek, yüzde 70'i kadın. Her kesimden insan var. Çiftçisi de, profesörü de... Genetik özellikleri benzediği için İtalya, Yunanistan gibi Akdeniz ülkeleri donörlerinin sperm ve yumurtaları Türklere veriliyor.

* Bu yöntemle çocuk sahibi olduklarını çevrelerine söyleyebiliyorlar mı?
- Hayır. Toplumsal yapı buna izin vermiyor. Bunu biz de söylemiyoruz. Gizlilik ilkesi var.

* Pişman olan var mı?
- Bize öyle bir örnek yansımadı. 9. ay sonunda arayıp bebeğin ağlama sesini dinleten aileler var. Niye bu Türkiye'de yapılmıyor, döviz boşa gidiyor anlamıyorum.

Yabancıdan bebek sahibi olmanın maliyeti 5 bin Euro

* Bu işlemin maliyeti nedir?
- 4-5 bin Euro arasında değişiyor.

* Sonuçta bu çocuklar Yunanistanlı anne babaların sperm ve yumurtalarından oluyor değil mi?
- Bu çok doğru bir yorum değil. Girit'teki merkeze sadece Türkiye'den değil Fransa'dan Danimarka'dan İsveç'ten gelen hastalar var. Burası tüp bebek merkezi.

* Ortalama kaç gün kalınıyor?
- 5-7 gün.

* Kaç bebek doğdu?
- Net rakam veremem. Çünkü her seferinde başarı ihtimali yok. 100'e yakın bebek doğmuştur diyebiliriz.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/Haber/29298/1/GundemTv Programları Videoları

Dr. Murat Vural'ın Taşıyıcı Annelik ve Yumurta Nakli, Sperm Nakli konularıyla alakalı olarak katılmış olduğu Tv Programlarını izlemek için BURAYA tıklayabilir, video galerimize göz atabilir, Taşıyıcı Annelik, Yumurta Nakli, Sperm Nakli konularında aklınıza takılan bir çok soruya cevap bulabilirsiniz.

Videoları İzlemek İçik Tıklayınız >>
 
 

Bu web sitesinin tasarım - yazılım ve SEO hizmeti MedyaBAF tarafından sağlanmaktadır.