Yumurta Donasyonu, Sperm Donasyonu, Sperm Nakli, Cinsiyet Seçimi için Girit Tüp Bebek Merkezi.

PGT - Cinsiyet Seçimi

CİNSİYET SEÇİMİ ; Teknolojinin gelişmesiyle tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyolardan (döllenmiş yumurtalardan) biyopsi metodu ile alınan hücrenin genetik labaratuvarda çalışılarak o embriyonun kız mı ( xx kromozomu) erkek mi ( xy kromozomu) olduğunun bulunması işlemine cinsiyet seçimi denir.

Cinsiyet seçiminde bulunmak isteyen çiftler, normal yoldan çocuk sahibi olabilselerde embryo elde edilebilmesi için tüp bebek tedavisine başlanması gerekir. Tüp bebek tedavisine çiftlerin yaşadıkları ilde başlanır. Anne adayına adetinin 21. gününde bir ilaç kullanarak baskılanır. Sonrasında 8-10 gün içerisinde hasta adet görür. Yeni adetinin 3.gününde yumurta hücrelerinin sayısının ve kalitesinin çoğaltılması amacıyla iğneler kullanılarak indüksiyona başlanır. Bu iğneler anne adayının yaşına ve yumurta rezervlerinin durumuna göre değişken dozlarla uygulanır. Cinsiyet seçimi tedavisine karar veren çiftler kendi bulundukları yerdeki kendi özel doktorlarına veya bizim tavsiye edeceğimiz doktorlara ulaşıp bulundukları şehirde gerekli hazırlıkları yaptırmaları mümkündür.
 

Bu indüksiyon ortalama 8 ile 12 gün arasında değişebilir. Yumurta hücreleri istenilen büyüklüğe ulaştığı zaman, çatlatma iğnesi yapılır ve 36 saat (1,5 gün)  içerisinde merkezimizde yumurta toplanması planlanır. Yumurta toplanması ile aynı  zamanda baba adayından sperm alınır ve yumurtalar  mikroenjeksiyonla (ICSI) döllenerek embriyo haline getirilir. Elde edilen tüm embriyoların gelişimi takip edilip 3. gün  PGT ( Preimplantasyon Genetik Tanı - Cinsiyet seçimi) yöntemi ile cinsiyetleri tayin edilir. Cinsiyet seçiminden 2 gün sonra istenilen cinsiyete göre sağlıklı embriyolar seçilerek transfer gerçekleştirilir. Transferden 12 gün sonra kanda ßHCG yapılarak hamilelik sonucu öğrenilir.

Yumurta toplama işlemi basit ve ağrısız bir işlemdir. Bu işlem hafif bir anestezi altında yapılıp yaklaşık 30 dk. kadar sürebilir.     Çiftler arzu ederlerse yumurta toplama işleminden sonra Türkiye'ye aynı gün dönebilir.. Tekrar transfer için 4 gün sonra merkezimize gelebilir.. ya da iş yoğunlukları Türkiye'ye dönmeyip transfere kadar otelde konaklayabilirler.. Herşey dahil paket fiyatlarımızı bizi arayarak öğrenebilirsiniz..
 

PGT Nedir?

Dünyada artık genetik çalışmalar büyük önem ve hız kazanmıştır. Günümüzde henüz gebelik oluşmadan önce Tüp Bebek yöntemi ile gelişen embriyolarda yapılan genetik inceleme neticesinde sağlıklı, sağlıksız mbriyolar tesbit edilebilmekte ve buna PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı) adı verilmektedir. Bunun neticesinde de sağlıklı embriyoların anneye transfer imkanı sağlanmaktadır. Artık günümüzde PGT yöntemi ile birçok kalıtsal hastalık gebelik öncesinde embriyo döneminde tesbit edilebilmektedir. PGT ile monozomi ya da Tirizomi (Down sendromu, diğer Tirizomiler) gibi sayısal kromozom bozuklukları, tek gen hastalıkları (talasemi, kistik fibrozis, hemofili A1 ve B1, muskuler distrofi, sickle cell anemi, neurofibromatozis, fanconi anemisi .....) artık önceden tespit edilebilir hale gelmiştir. X kromozomuna bağlı geçiş gösteren hastalıklar söz konusu ve direk genetik tanı yapılamıyorsa tıbben cinsiyet tayini yapılması gerekliliği ortaya çıkmışsa PGT uygulanabilir.
 

PGT’nin Avantajları :

• İleri yaşlardaki bayanlarda sağlıklı embriyoların seçilmesi
• Tekrarlayan implantasyon başarısızlıklarında sağlıklı embriyoların taransferi ile implantasyon oranında artış.
• Çoğul gebelik oranında azalma.
• Gebelik oluşmadan önce sağlıklı embriyo transferi ile gebelikte oluşacak sonlandırma işleminin önüne geçilmesi.
• Klinik gebelik oranında artış.

 PGT Kimlere ve Nasıl Yapılır ?

1- Hekiminiz ve genetik danışman tarafından PGT işleminin uygulanmasının gerekliliğine karar verilip, hastanın onayı alınır.
2- Bayan Tüp Bebek uygulaması işlemi için hazırlanır.
3- Yumurtaların toplanması için uygun dönem hekim tarafından belirlenir.
4- Mikroenjeksiyon adı verilen işlemle sperm ile yumurtalar labaratuvar ortamında bir araya getirilip, döllenme sağlanır.
5- Labaratuvar ortamında gelişen ve takibi yapılan embriyolara biyopsi işlemi uygulanır.
6- Biyopsi alınan hücrelerin genetik taramaları yapılır.
7- Taramaları yapılmış sağlıklı embriyolar ile son safha embriyo transferi işlemine geçilir
 

 

 Tv Programları Videoları

Dr. Murat Vural'ın Taşıyıcı Annelik ve Yumurta Nakli, Sperm Nakli konularıyla alakalı olarak katılmış olduğu Tv Programlarını izlemek için BURAYA tıklayabilir, video galerimize göz atabilir, Taşıyıcı Annelik, Yumurta Nakli, Sperm Nakli konularında aklınıza takılan bir çok soruya cevap bulabilirsiniz.

Videoları İzlemek İçik Tıklayınız >>
 
 

Bu web sitesinin tasarım - yazılım ve SEO hizmeti MedyaBAF tarafından sağlanmaktadır.